شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » آزمون نظام مهندسی چیست؟ / نحوه برگزاری آزمون نظام مهندسی

افرادی که مدرک مهندسی در مقطع کاردانی تا دکتری از دانشگاه های معتبر داخل یا خارج از کشور دارند، می‌توانند در آزمون نظام مهندسی به منظور کسب پروانه کار که گواهی صلاحیت حرفه‌ای محسوب می شود، شرکت کنند. متقاضیان ثبت نام، الزامی به عضویت در نظام مهندسی استان محل زندگی ندارند و در تاریخ و زمان مقرر، بایستی شرایط عمومی ثبت نام اینترنتی آزمون را رعایت کنند.

این آزمون ۴ گزینه ای جزوه باز، در  ۷ رشته شامل: عمران، معماری، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی، شهرسازی، نقشه  برداری  و ترافیک و در ۱۳ صلاحیت، برگزار می شود. ده‌ها هزار مهندس در ۳۱ استان کشور، سالانه در آزمون شرکت کرده و موفق به کسب پروانه مشاوره، نظارت و اجرا از سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور می‌شوند که برای کسب و کار و درآمد زایی و حتی مهاجرت تخصصی به خارج از کشور، یک  مدرک  بسیار مهم تلقی می شود.

آزمون نظام مهندسی چیست؟

قبل از توضیح آزمون نظام مهندسی باید این سازمان را بهتر شناخت. سازمان نظام مهندسی سازمانی است که وظیفه نظارت بر طراحی و اجرای ساخت‌و‌سازها در کشور را دارد. این سازمان با توجه به قوانین و آیین نامه‌ها، کارشناسان خود را برای نظارت بر این موضوع به ساختمان‌های در حال ساخت می‌فرستد تا مراحل ساخت و ساز آنها را تأیید کنند.

بیشتر بخوانید: مهمترین وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان چیست؟

جزئیات آزمون نظام مهندسی

دفتر مقررات ملی ساختمان با همکاری سازمان نظام مهندسی و البته زیرِ نظر سازمان سنجش کشور، اقدام به برگزاری آزمون نظام مهندسی می‌کنند. این آزمون در ۷ رشته مهندسی برگزار می‌شود. در ادامه رشته‌های موجود در این آزمون آمده است:

  • آزمون‌ نظام مهندسی در رشته عمران
  • آزمون نظام مهندسی در رشته معماری
  • آزمون نظام مهندسی  در رشته تاسیسات برقی
  • آزمون نظام مهندسی  در رشته تاسیسات مکانیکی
  • آزمون نظام مهندسی نقشه‌برداری
  • آزمون نظام مهندسی شهرسازی
  • آزمون نظام مهندسی ترافیک

نحوه برگزاری آزمون نظام مهندسی

آزمون نظام مهندسی هر ساله  به صورت جزوه باز برگزار  می شود و معمولا ۲ بار در طول یک سال برگزار می شود.

شرکت کنندگان برای شرکت در این آزمون نیاز به حفظ مطالب ندارند و می‌توانند به راحتی جواب سؤالات را از روی جزوات آموزشی و کتب و … پیدا کنند. شرط قبولی در این آزمون هم جواب صحیح به ۳۰ تا از ۶۰ سؤال آن است.

آزمون نظام مهندسی چندبار در سال برگزار می‌شود؟

حد نصاب نمره  برای قبولی در آزمون‌های نظام مهندسی چقدر است؟

پاسخ درست به  حداقل ۵۰ درصد از سوالات آزمون در رشته و صلاحیت مورد نظر، شرط قبولی در آزمون و کسب پروانه اشتغال به کار در صلاحیت مورد نظر است.

در آزمون هایی که جزوه باز است، سطح سوالات، مفهومی  است و از شما انتظار می رود که برای آمادگی در آزمون نظام مهندسی، سطح تحلیلی و تفسیری خود را ارتقا داده و این کار برای اشراف اطلاعاتی کامل بر مفاد آزمون، حاصل می شود و افزایش مهارت تست زنی و شرکت در کلاس های آمادگی آزمون نظام مهندسی.

کسب حد نصاب  لازم در آزمون  نظام مهندسی، نیاز به ممارست دارد. ضمنا شما با محدودیتی به نام زمان نیز مواجه هستید. این آزمون، زمان مشخصی دارد. چند ساعت بیشتر نیست و شما باید در این بازه زمانی به بیش از نیمی از سوالات، پاسخ  صحیح بدهید تا نمره قبولی را اخذ کنید.

هیچ سهمیه و ارفاقی هم وجود ندارد و این که شما در کدام استان و با چه سن و سابقه ای در آزمون شرکت کرده  اید و رتبه کنکور سراسری یا آزاد شما چه بوده، هیچ تاثیری در قبولی یا عدم قبولی شما نخواهد داشت.

متولی برگزاری آزمون نظام مهندسی

آزمون نظام مهندسی توسط  دفتر مقررات ملی ساختمان طراحی شده و توسط  سازمان سنجش آموزش کشور در همه  شهرهای ایران طبق اعلام قبلی، برگزار می شود. طبق مواد ۱۱، ۲۱ و ۲۶ آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، متولی برگزاری آزمون، وزارت راه و شهرسازی است. برای اطلاعات بیشتر به سایت: INBR.IR رجوع کنید.

مدت اعتبار قبولی در آزمون های نظام مهندسی

اعتبار قبولی در همه آزمون های مهندسی چه کاردانی و تجربی، حداکثر ۳ سال از تاریخ برگزاری آزمون است. اگر شما ظرف ۳ سال نسبت به دریافت پروانه اشتغال  به کار مهندسی اقدام نکنید، کان لم یکن تلقی می شود.

انتهای پیام/

منابع: دژآران- تابناک– عصر شهروند

جدیدترین اخبار نظام مهندسی ساختمان را در سایت منتخب مرجع اخبار نظام مهندسی دنبال کنید

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجموعه فرهنگی مهندسی منتخب | مرجع اخبار مهندسین عمران و معماری