شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » افزایش ۴۰۰ درصدی عوارض ساخت و ساز در تهران؛ شایعه یا واقعیت؟

عبدالرضا گلپایگانی در واکنش به افزایش ۴۰۰ درصدی نرخ عوارض ساخت و ساز در تهران گفت: ما افزایش ۴۰۰ درصدی در سال ۹۹ نداشتیم و عوارض ما امسال نسبت به سال ۹۸، در کل شهر تهران رشد ۳۰ درصدی داشته است.

وی ادامه داد: ۴۰۰ درصد در موضوع تخلفات ساختمانی و جرائم ماده ۱۰۰ افزایش ما بیشتر از پروانه ها بود. رویکرد کلی و اعتقاد ما کاهش سودآوری تخلفات ساختمانی بود و به همین دلیل معتقدیم روش کار را باید به سمتی ببریم که کسی دنبال کار براساس پروانه ساختمانی است، کارش رونق داشته باشد و به اتمام برساند. اما کسی که تخلف ساختمانی می کند نباید بیشتر از کسی که ضوابط را رعایت کرده، سود کند.

وی در مورد اینکه آیا نرخ جریمه ساخت و ساز غیرمجاز افزایش ۴۰۰ درصدی داشته است، اظهار کرد: افزایش نرخ جریمه ساخت و ساز غیرمجاز هم ۴۰۰ درصد هم نیست، بلکه متناسب با نوع کاربری است. برای مسکونی و تجاری و اداری این نرخ و درصد آن متفاوت است، اما ۴۰۰ درصد نیست و معمولا دو برابر و دو و نیم برابر شده است.

گلپایگانی ادامه داد: این نرخ افزایش داشته اما نه به میزان ۴۰۰ درصد. تنها در برخی موارد این احتمال وجود دارد در صورتی که قیمت تجاری در دفترچه ارزش معاملاتی که وزارت اقتصاد به ما ابلاغ می کند، چهار برابر شده باشد، این اتفاق رخ داده باشد. یعنی قیمت مبنا چهار برابر شده باشد، امکان دارد که افزایش چهار برابری هم اتفاق افتاده باشد.

بیشتر بخوانید: در سال جدید نرخ عوارض ساخت و ساز در تهران چقدر افزایش یافت؟

وی درباره اینکه آیا نرخ عوارض پروانه ساخت در مناطق پایتخت یکسان است، گفت: اینطور نیست که مبلغ عوارض در همه جا یکسان باشد، در بافت فرسوده شهر تهران که ۳۰۰۰ هکتار است نرخ عوارض ما صفر است و یک ریال هم از کسی عوارض نمیگیریم. این برای تشویق مردم به ساخت و ساز در بافت فرسوده است.

گلپایگانی در مورد اینکه آیا عوارض در بافت فرسوده شمال و جنوب شهر یکسان است یا خیر گفت: بافت فرسوده عمدتا در جنوب تهران است و در جاهای خیلی محدودی از شمال هم داریم اما عمده بافت در میانه و شمال شهر است و همانطور که گفتم رایگان است.

معاون شهردار تهران که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، درباره تفاوت نرخ عوارض در شمال و جنوب شهر نیز گفت: قطعا این نرخ در جنوب تهران پایین تر است. ارزان ترین نرخ عوارض ما در مناطق ۲۰ و ۱۹ و ۱۷ است که حتی نسبت به شهرهای پیرامونی تهران هم کمتر است.

انتهای پیام/

منبع: ایسنا

*منتخب اخبار ساختمان را در سایت منتخب، مرجع اخبار مهندسی دنبال کنید*

بیشتر بخوانید:

رشد ۴۰۰ درصدی قیمت میلگرد و رشد ۲۰۰ درصدی قیمت سیمان در طی ۱۰ روز/ کمبود نداریم نظارت بر قیمت مصالح قوی نیست

رئیس اتحادیه مشاوران املاک؛آیا قیمت مسکن ارزان می شود؟/ مردم نمی دانند خانه بخرند یا نخرند؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجموعه فرهنگی رسانه‌ای منتخب | خبری| مرجع اخبار نظام مهندسی| اخبار مهندسین