شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » انواع میلگرد و شیوه محاسبه وزن میلگرد+ جدول وزن

به گزارش منتخب– مرجع اخبار مهندسی، اصولا برای تقویت بتن و سازه به منظور تحمل نیروهای کششی از میله های فولادی به نام میلگرد استفاده می شود. در این مقاله انواع میلگرد و وزن آن و تولید کنندگان برتر میلگرد کشور معرفی می شوند.

بتن قابلیت تحمل نیروهای فشاری را دارد اما گاهی نیروهای کششی می توانند باعث شکستن آن شوند. میلگرد یا آرماتور، فولادی است که به عنوان یک عامل تقویت کننده عمل کرده و مقاومت کششی بتن را بالا می برد.

بیشترین کاربرد میلگرد در صنعت راه و ساختمان به منظور جبران مقاومت کششی بتن است اما از آن در شبکه بندی ها، نگهدارنده ها و تقویت کننده ها نیز استفاده می شود. میلگردها در اندازه های استاندارد تولید می شوند و به شکل های مختلف در اعضای بتنی مسلح مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع استاندارد میلگرد در ایران

استانداردهای تولید میلگرد در کشورهای مختلف متفاوت است. در هر استاندارد، طبقه بندی مشخصی برای خواص مکانیکی میلگرد وجود دارد. میلگرد تولیدی در ایران مطابق استاندارد روسی می باشد و با توجه به آن به سه گروه زیر تقسیم بندی می شود.

 • میلگرد نرم بدون آج A۱

میلگرد A۱ به عنوان میلگرد نرم شناخته شده است و معمولا به دو شکل صاف و بدون آج تولید می شود. این میلگرد با تنش جاری ۲۳۰۰ کیلوگرم و گسیختگی ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی ۲۵ درصد نوعی میلگرد داکتیل است که برای انجام عملیات جوشکاری و تغییر شکل مناسب می باشد.

 • میلگرد نیمه سخت با آج ساده A۲

میلگرد A۲ تحت عنوان میلگرد نیمه خشک و نیمه نرم شناخته شده و به دو شکل آجدار و آج فنری شکل تولید می شود. این نوع میلگرد با تنش جاری ۳۰۰۰ کیلوگرم و گسیختگی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی ۱۹ درصد برای خاموت زنی مناسب می باشد.

 • میلگرد سخت با آج پیچیده A۳

میلگرد A۳ نوعی میلگرد خشک محسوب می شود که با تنش جاری ۴۰۰۰ کیلوگرم و گسیختگی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی ۱۴ درصد برای انجام عملیات ساختمانی کاربرد دارد. انجام عملیات جوشکاری بر روی این میلگرد توصیه نمی شود.

بیشتر بخوانید: بهترین روش‌ها برای جلوگیری از خوردگی میلگرد

انواع میلگرد

میلگردها در شکل، جنس، طول و اندازه های مختلفی وجود دارند ولی تعدادی از آنها نسبت به بقیه رایج تر هستند که در ادامه آنها را معرفی می کنیم.

 • میلگرد ترمکس

در تولید میلگرد ترمکس، برای رسیدن به مقاومت استاندارد، میلگرد تولیدی که دارای دمای بالایی است را از داخل لوله های آب عبور می دهند که به صورت ناگهانی خنک می شود. در این حالت سطح میلگرد تا عمق مشخصی دارای مقاومت بالاتر از ۴۰۰ می شود اما مغز میلگرد دارای مقاومت پایین تری در حدود ۳۴۰ می باشد.

 • میلگرد اروپایی

این نوع میلگرد به خاطر قیمت و جنس آن معروف است. میلگرد اروپایی قیمت پایینی دارد، از منگنز تولید شده و کم‌ترین مقاومت دربرابر خم شدن درآن وجود دارد. به همین دلیل استفاده از این نوع میلگرد در مناطق زلزله‌خیز و یا ساختمان‌هایی که لازم است ساختاری ضد زلزله داشته باشند، به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود.

 • میلگرد آلیاژسازی

در این روش، فولاد مورد نیاز برای تولید میلگرد، از طریق اضافه کردن فرو آلیاژها ساخته می شود و شمش تولیدی در فرآیند نورد به شکل مورد نظر درمی آید. سپس در فضای آزاد و به مرور زمان خنک می شود.

آرماتور تولید شده در تمام سطوح، دارای خواص مکانیکی و شیمیائی یکسان است که در مواقع زلزله و فشار، مقاومت یکنواخت و بهتری را از خود نشان می دهد. قیمت تمام شده میلگردهای آلیاژسازی به دلیل فرایند تولید و مواد اولیه به کار رفته در آن، از آرماتورهای ترمکس بیشتر می باشد.

 • میلگرد فولاد کربن

میلگرد سیاه از جمله آرماتورهای پر استفاده می باشد. این میلگرد دارای استحکام کششی خوبی است اما یکی از عیب های آن، زنگ زدن می باشد. میلگرد سیاه بعد از زنگ زدن موجب ترک خوردن بتن اطرافش می شود و می شکند.

 • میلگرد با روکش اپوکسی

این آرماتور در واقع میلگرد سیاه با روکش اپوکسی است. استحکام این آرماتور با میلگرد سیاه یکسان است ولی به دلیل استفاده از روکش اپوکسی، ۷۰ تا ۱۷۰۰ برابر نسبت به زنگ زدگی مقاوم تر است.

 • میلگرد گالوانیزه

میزان مقاومت در برابر زنگ زدگی در میلگردهای گالوانیزه کمتر از روکش آپوکسی می باشد ولی میلگردهای گالوانیزه در برابر آسیب پذیری بسیار مقاوم ترند، از این رو نسبت به میلگرد روکش اپوکسی دارای ارزش بیشتری می باشند. قیمت این آرماتور تقریبا ۴۰ درصد از روکش اپوکسی گرانتر است.

 • میلگرد فایبرگلاس

فایبر گلاس گزینه ای عالی برای تقویت بتن می باشد، زیرا در برابر زنگ زدگی مقاوم است ولی از آنجایی که فایبرگلاس شبیه به فیبر کربن است، نمی توان آن را هنگام استفاده خم کرد. قیمت میلگرد فایبرگلاس حدود ۱۰ برابر گرانتر از اپوکسی است ولی از آنجایی که بسیار سبک است، قیمت تمام شده آن در برابر مقدار مشابه اپوکسی تقریبا ۲ برابر می باشد.

 • میلگرد فولاد استنلس

گرانترین گزینه برای تقویت بتن، میلگرد فولاد استنلس است که قیمت آن حدود ۸ برابر آرماتور اپوکسی است. فولاد استنلس ۱۵۰۰ بار بیشتر نسبت به آرماتور سیاه در برابر زنگ زدگی مقاوم است. از فولاد استنلس تنها در شرایط خیلی خاص استفاده می شود، زیرا قیمت بالایی دارد؛ ولی از نظر کیفیت، بهترین نوع آرماتور می باشد.

وزن میلگرد
formul milgerd

با استفاده از فرمول بالا می توان وزن میلگرد با قطر و طول های مختلف را محاسبه کرد، البته این روش محاسبه قدیمی است و روش معمولی و سریع محاسبه وزن میلگرد آجدار یا ساده را می توان به راحتی با توان ۲ قطر آرماتور تقسیم بر ۱۶۲ به دست آورد. وزن هر شاخه میلگرد ۱۲ متری باتوجه به استانداردهای جهانی در جدول زیر محاسبه شده است.

سایز میلگرد (mm)وزن شاخه ۱۲ متری میلگرد (Kg)
۸۵
۱۰۸
۱۲۱۱
۱۴۱۵
۱۶۱۹
۱۸۲۴
۲۰۳۰
۲۲۳۶
۲۵۴۷
۲۸۵۸
۳۲۷۶
۳۶۹۶
نحوه نگهداری از میلگرد
 • در بتن میلگرد فولادی، برای بستن میلگرد‎ها به یکدیگر از سیم آرماتور‌بندی استفاده می‌شود.
 • میلگرد در صورت نگهداری در مکان نامناسب، اکسید می شود. برای جلوگیری از این اتفاق، باید میلگردها را در یک مکان عاری از نم و سرپوشیده نگهداری کرد.
 • در صورتی که میلگردهای شما دچار زنگ زدگی شدند، لازم است که قبل از استفاده از آن‌ها سطحشان را از زنگ پاک کنید. این کار را می‌توانید به وسیله برس‌های سیمی و یا ابزارهای صنعتی و مکانیکی انجام دهید. در صورت زنگ‌ زدایی از سطح میلگرد، مقاومت و چسبندگی آن کاهش پیدا خواهد کرد.
مشخصات و شماره شناسایی میلگردها

اطلاعات زیر، استانداردهایی است که توسط انجمن آزمایش و مواد برای هر میلگرد تعیین شده است.

 • نوع فولاد مورد استفاده در میلگرد که حرف N به معنای فولاد نو و حرف W نشانگر فولاد ریخته گری می باشد.
 • نشانه‌ی اختصاری کارخانه سازنده ی میلگرد. این نشانه اغلب به شکل حرف اول اسم کارخانه‌ ی سازنده است.
 • شناسه‌ی درجه‌ی میلگرد که نشانگر استحکام تسلیم میلگرد می باشد.
تولیدکنندگان برتر میلگرد در ایران

میلگرد ذوب آهن اصفهان، میلگرد کویر کاشان، مجتمع فولاد خراسان، کارخانه فولاد میانه، فولاد آناهیتا گیلان، مجتمع فولاد روهینا، میلگرد کوثر اهواز، میلگرد نیشابور، فولاد بافق یزد، میلگرد ابرکوه یزد، میلگرد سیرجان، میلگرد شاهین بناب، میلگرد ظفر بناب، میلگرد حسن رود، میلگرد آذر فولاد امین، میلگرد امیر کبیر خزر، میلگرد کرمان و میلگرد الیگودرز از تولید کنندگان برتر میلگرد در ایران هستند.

قیمت میلگرد

قیمت میلگرد نیز مانند بسیاری از کالاهای فولادی دیگر روزانه و گاهی ساعتی تغییر می‌کند و به عواملی چون قطر، اندازه، استاندارد و نوع آن و همچنین نوسانات بازار ارز بستگی دارد. برای دیدن قیمت بروز این محصول، به بخش قیمت میلگرد مراجعه کنید.

کلام آخر

ما در این مقاله به بررسی میلگرد، انواع و اقسام و وزن آن و همچنین معرفی تولید کنندگان برتر این محصول پرداختیم. همانطور که گفته شد به فولادی که برای جبران مقاومت کششی پایین بتن در سازه های بتنی به کار می رود میلگرد می گویند که به شکل سیم می باشد.

وزن میلگردها به ضخامت و اندازه و نوع مواد بکار رفته در آن بستگی دارد. همچنین قیمت این محصول روزانه بوده و مدام در حال تغییر است. امیدواریم این نوشته به اطلاعات شما در مورد انواع میلگرد افزوده باشد و در انتخاب محصولی باکیفیت راهنمای شما عزیزان باشد.

انتهای پیام/

منبع: ساختمانچی

بیشتر بخوانید:

پیمانکاری ساختمان به چه معنا است/ حوزه فعالیت پیمانکاران ساختمان چیست؟

با نرم افزارهای کاربردی در مهندسی عمران آشنا شویدشما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجموعه فرهنگی مهندسی منتخب | مرجع اخبار مهندسین عمران و معماری