شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » اگر کسی تخلف ساخت و سازی کند، زرنگ است/علت اجرا نشدن آرای ماده ۱۰۰ رفت و برگشت‌های بین نهادهای قضایی است

مدیر کل امور اجرایی کمیسیون های ماده ۱۰۰ معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران درواکنش به اظهارات رییس قوه قضاییه مبنی بر رعایت نشدن عدالت در اجرای احکام ماده ۱۰۰ به خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: ایشان بحث درستی را مطرح کردند اما یک نکته را باید در نظر داشته باشید که آرای ماده ۱۰۰فقط محدود به ساخت و ساز نمی‌شود؛ تجاوز به حریم رودخانه،زمین‌خواری و کوه‌خواری نیز شامل این موضوع می‌شود.

او در تشریح علل اجرا نشدن آرای ماده ۱۰۰، گفت: حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد آرایی که اجرا نمی‌شود به دلیل رفت و برگشت‌های بین نهادهای قضایی است. برای مثال کمیسیون رای به تخریب می‌دهد اما بارها به دیوان عدالت رفته و دیوان می‌گوید دلیل تخریب هنوز برای من محرز نشده است. باز پرونده را به کارشناس ارجاع می‌دهیم و دیوان باز می‌گوید، دلیل رای برای من محرز نشده است.

بیشتر بخوانید: قانونی برای دور زدن قانون/ وقتی کمیسیون ماده ۱۰۰ شیرینی جریمه را به تخریب ترجیح می دهد

مغانلو اضافه کرد: ۳۰ درصد دیگر پرونده‌های تخلف ماده ۱۰۰ در بافت‌های ناپایدار است که به دلیل شرایطی اقتصادی و اجتماعی امکان تخریب نداریم. ۲درصد آرا نیز مربوط ساختمان‌ها و املاک دولتی و نظامی است و ۱۷ درصد نیز با تغییر ضوابط، متناسب با پهنه و کاربری شناخته شده و عملا دیگر تخلف محسوب نمی‌شوند.

مدیر کل امور اجرایی کمیسیون های ماده ۱۰۰ معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت که؛ در اجرای آرای تخریب، مسکونی بودن ملک و املاکی که برای تامین معیشت افراد شکل گرفته‌اند بسیار سخت است و محدودیت‌های شرعی برای اجرای آن وجود دارد.

او با بیان اینکه برخی از تخلفات آگاهانه و برخی ناآگاهانه است، گفت: آن‌‌هایی که آگاهانه و برای کسب منافع است باید با شدت برخورد شود و آنهایی که ناآگاهانه است، نمی‌شود آنچنان سخت گرفت.

مغانلو در ادامه و با اشاره به خلا‌های قانونی اجرای آرای ماده ۱۰۰ گفت: در قوانین کشور ما تخلف با جرم متفاوت است. جرم وجه شرعی دارد و با اخلاقیات گره می‌خورد اما تخلف نه.اینروزها اگر کسی تخلف ساخت و سازی کند، زرنگ است و کسی که نکند، زرنگ نیست.

مدیر کل امور اجرایی کمیسیون های ماده ۱۰۰ معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران ادامه داد: در عین حال جرائمی که اعلام می‌شود حاشیه سود متخلف را کم می‌کند در حالی که  جریمه باید به فرد ضرر بزند. ضرر در بازار خواه ناخواه جلوی تخلف را می‌گیرد. بر املاک متخلفان باید داغ ننگ بخورد، برای مثال حق نقل و انتقال نداشته باشد و یا انشعابات آب، برق و گاز به او تعلق نگیرد.

او با بیان اینکه فرایند اخذ مجوز سخت‌تر از اعمال تخلف است، تاکید کرد: اگر فرایند اخذ مجوز آسانتر باشد، فرد به سمت اعمال تخلف که راحت‌تر کارش را پیش‌ می‌برد، نمی‌رود.

مغانلو در نهایت گفت: معتقدم مدیریت شهری در ایران نهاد ضعیفی است و برای اجرا کردن برخی آرا، حمایت قضایی و انتظامی نمی‌شود. اگر تخلفی صورت می‌گیرد قائم به فرد است نه کل سیستم و مجموعه. دست شهرداری در برخی امور به شدت خالی است.

انتهای پیام/

منبع: اقتصادانلاین


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجموعه فرهنگی رسانه‌ای منتخب | خبری| مرجع اخبار نظام مهندسی| اخبار مهندسین