شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » ثبت رکوردهای شگفت‌انگیز در ۶شاخص مهم معدنی/ احیا معادن کوچک غیر فعال

به گزارش منتخب- مرجع اخبار مهندسی، بررسی برخی شاخص های عملکردی بخش معدن و صنایع معدنی ایران، برگرفته از منابع و آمارهای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در سال ۹۸از جهش و همچنین ثبت حداقل ۶رکورد در این سال در مقایسه با سال ماقبل خبر می دهد.

طی سال گذشته در حوزه معدن و صنایع معدنی، رشد سرمایه گذاری، اشتغال، اکتشاف، تامین مالی، احیای معادن کوچک و موارد دیگردر شرایطی که بخش معدن و فلزات با تحریم هایمتعددی در سال گذشته روبرو بودند، از ۳۰ درصد تا ۲۱۰ درصد به ثبت رسیده است.

به نظر می رسد، این رشد عملکرد در سایه‌ استراتژی اصلی ایمیدرو که همان توسعه و توانمندسازی بوده،محقق شده است. در این میان، “اکتشاف” برای نخستین بار در تاریخ کشور، ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور را در برگرفته است که این عدد نزدیک به ۴۰درصد از مساحت ایران را شامل می شود. در عین حال شاخص اشتغالزاییاز ۳ هزار و ۶۷۰ نفربه ۴ هزار و ۷۹۰ نفر رسیده است.

بیشتر بخوانید: سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت:عملکرد ایمیدرو نشان داد با وجود تحریم ها، توسعه متوقف نشده است

* هدایت سود به سرمایه گذاری، احیای معادن غیرفعال

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، در عین حال با هدایت بخشی از سود سهام شرکت های بزرگ بورسی، روشی نوین برای تامین مالی پیاده سازی کرد که بدین ترتیب تمرکز از روی سیستم بانکی برداشته شد.

این نوع روش تامین مالی از نیمه دوم سال ۹۷ برای نخستین بار در بخش معادن ایران مطرح شد و در این زمینه در سال ۹۷ بیش از ۸۸۰۰ میلیارد تومان و در سال ۹۸ هم با رشد ۵۵ درصدی بیش از ۱۳۷۰۰ میلیارد تومان تامین مالی شد. این در حالی است که سرمایه گذاری در حوزه معدن و صنایع معدنی هم در سال ۹۸ با رشد ۶۰ درصدی به ۳٫۲ میلیارد دلار رسید.

سال گذشته همچنین برای نخستین بار ۱۴۶ معدن کوچک غیرفعال، احیا شد. از دیگر سو سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی نیز از ۱۴۰ میلیارد به ۳۵۰ میلیارد تومان رسید که نشان از ۱۵۰ درصد رشد دارد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

بیشتر بخوانید: کدام کشورها بیشترین میزان استخراج از معادن را انجام می‌دهند؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجموعه فرهنگی رسانه‌ای منتخب | خبری| مرجع اخبار نظام مهندسی| اخبار مهندسین