شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » جلسه هم اندیشی رؤسای سازمان‌ها با موضوع هماهنگی و ایجاد وحدت رویه درخصوص جلب همکاری دستگاه های مرتبط در پیاده سازی مقررات ملی ساختمان برگزار شد.

جلسه هم اندیشی رؤسای سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان با حضور سرپرست سازمان نظام مهندسی کشور و روسای سازمان استانها در سالن جلسات شورای مرکزی بصورت حضوری و مجازی روز سه‌شنبه ۱۰ خرداد ماه برگزار شد.

سرپرست سازمان نظام مهندسی کشور با بیان اینکه ساختمان متروپل در منطقه آزاد تجاری قرار گرفته که ضوابط و دستورالعمل های خاص خود را دارند گفت: آخرین مکاتبات و گزارش‌های مهندسان سازمان نظام مهندسی در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۱ شرایط بحرانی برای ساختمان متروپل اعلام شده بود.

حمزه شکیب با اشاره به پروانه ساخت ‌و طراحی متروپل برای ۹ طبقه، اعلام کرد: با اضافه شدن سه طبقه غیراصولی و دوبرابر کردن متراژ زیر بنا این فاجعه رقم خورد.

وی با توجه به اینکه نگاه ملی و خروجی استاندارد از اولویت های سازمان نظام مهندسی است تاکید کرد: با ایجاد وحدت رویه و انتقال تجارب و تعامل با دستگاه های ذی‌ربط مانند وزارت کشور، راه و شهرسازی و شهرداری ها می‌توانیم از بروز مجدد چنین حوادثی جلوگیری نماییم.

سرپرست سازمان نظام مهندسی کشور درخصوص جلب مشارکت دستگاه های مختلف اظهار داشت: متاسفانه با توجه به اینکه درکشور طرح تفصیلی و نقشه اولیه رعایت نمی‌شود و موضوع دو نقشه‌ای بودن مطرح می‌شود، به‌منظور حل این مسأله طی مکاتبه با وزارت کشور که متولی شهرداری ها است این موضوع را بررسی و پیگیری خواهیم کرد. علاوه بر این لزوم عامل کنترل در هر اقدامی ضروری است لذا با توجه به تجربه‌ی موفقی که در سال‌های ۸۲ تا ۸۷ در شهرداری تهران مبنی بر کنترل مضاعف نقشه های مهندسی وجود داشت، طی مکاتبه با وزارت راه و شهرسازی به منظور جلوگیری از اشتباهات سهوی، کنترل مضاعف در مسائل فنی و اجرایی را مورد پیگیری قرار خواهیم داد.

در ادامه حمزه شکیب با اشاره به عدم الزامات اجرایی مبحث ۲۲ ساختمان گفت: در سال ۹۲ مراقبت و نگهداری ساختمان ها به عنوان قانون تصویب شد ولی هیچ الزامات قانونی برای آن اجرا نشده، سازمان نظام مهندسی کشور پیگیری این موضوع را در دستور کار قرار خواهد داد.

برگزاری همایش مشترک و کمیته های تخصصی در سطح استانی و ملی باحضور اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، استانداران، شهرداران و معاونان شهرسازی و عمرانی استان‌ها و همچنین انتخاب سخنگوی سازمان نظام مهندسی در هر استان از دیگر مباحث مطرح شده بود.

درپایان اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درخصوص همکاری سازمان نظام مهندسی با دستگاه های مرتبط گفت: این همکاری و کاهش فاصله با شهرداری ها و وزارت کشور به نفع مردم است و امیدوارم به صورت مشترک این جلسات را داشته باشیم.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجموعه فرهنگی مهندسی منتخب | مرجع اخبار مهندسین عمران و معماری