شما اینجا هستید
اخبار و رویدادهای کشاورزی » رایزنی‌ برای برداشتن ممنوعیت صادرات ۲۲ محصول به خارج از کشور

محمد فرید سپری در بازدید از دفتر استانی خبرگزاری تسنیم در سنندج در گفت‌وگو با خبرنگاران به نقش محصولات کشاورزی در توسعه صادرات پرداخت و اظهار داشت: سال گذشته بخش کشاوزی علی‌رغم تحریم‌های ظالمانه دشمنان، مزیت و تأثیر به‌سزایی در توسعه اقتصاد داشت.

وی گفت: در سال گذشته رشد اقتصادی نفت منفی بود اما بخش کشاورزی با ۸ درصد رشد مثبت تحول چشم‌گیری در اقتصاد کشور ایجاد کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه با تکیه بر بخش کشاورزی می‌توان از رکود اقتصاد کشور جلوگیری کرد، خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۶۹۵ هزار تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلاتی از گمرکات استان به عراق صادر شده که از این میزان ۱۰۰ هزار تن معادل ۱۴٫۵ درصد آن مربوط به تولیدات محصولات کردستان بوده است.

وی ارزش ریالی صادرات ۶۹۵ هزار تن انواع محصولات کشاورزی ایران به عراق را ۳۳۷ میلیون دلار ذکر کرد و افزود: ارزش ۱۰۰ هزار تن محصولات تولید شده کردستان به خارج از کشور نیز ۶۱ میلیون دلار بوده که از لحاظ ارزشی ۱۸ درصد صادرات کل را به خود اختصاص داده است.

سپری بیان کرد: در سه ماهه نخست سال‌جاری ۳۵۸ هزار تن انواع محصولات کشاورزی به ارزش ۱۱۳ میلیون دلار از ایران به عراق صادر شده که سهم تولید استان کردستان از این بخش ۱۳۳ هزار تن به ارزش ۴۰ میلیون دلار بوده است.

وی با اشاره به اینکه در سه ماهه نخست سال‌جاری سهم تولیدی استان به عراق از لحاظ وزن و ارزشی ۳۵ درصد کل صادرات ایران بوده است، اظهار کرد: این موفقیت‌ها جایگاه بخش کشاورزی در رشد و شکوفایی اقتصاد کردستان را نشان می‌دهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با بیان اینکه ۹۹ درصد محصولات ایران و کردستان روانه بازار عراق می‌شود، تاکید کرد: باید سعی کنیم بازار کشورهای اوراسیا دیگر را نیز به‌دست بگیریم و این مستلزم همراهی بازرگانان، بخش خصوصی، تشکل‌های بخش کشاورزی و برندسازی محصولات است. 

وی از ممنوعیت صادرات ۲۲ محصول کشاورزی از ۲۷ فروردین‌ماه سال‌جاری لغایت ۱۱ آبان امسال به کشور عراق خبر داد و افزود: از این میزان، صادرات ۵ محصول کلاً ممنوع و برای بقیه محصولات نیز تعرفه‌های سنگین در نظر گرفته‌اند؛ برای هر کیلوگرم خیار علاوه‌بر قیمت ۲ هزار تومانی خود محصول، باید ۹ هزار تومان تعرفه پرداخت کرده که با ۱۱ هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

۱۸۰۰ خانوار کردستانی مشغول به تولید محصول سیب‌زمینی هستند

سپری در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه استان کردستان در راستای تولید محصول سیب‌زمینی جایگاه ویژه‌ای در کشور دارد، بیان داشت: کشت این محصول سرتاپا درآمد و کمک مناسبی به معیشت خانواده‌های روستایی کرده، به شکلی که سالانه یکهزار و ۸۰۰ خانوار در کردستان مشغول به تولید محصول سیب‌زمینی هستند و در هر هکتار ۸۰ نفر روز کارگر (در مجموع ۶۴۰ هزار نفر روز) شاغل فصلی ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه شناسایی بازار هدف بهترین فرصت برای عرضه محصول سیب‌زمینی است، افزود: این محصول با رعایت الگوی کشت و مصرف آب مناسب تولید شده و خوشبختانه هم در تولید غذای کشور نقش داشته و هم سود و درآمدزایی ایجاد کرده‌ایم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با بیان اینکه از اوایل آبان‌ماه برداشت محصول سیب‌زمینی آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: در شش سال گذشته سطح انبارهای سردخانه‌ای در استان ۳۵۰۰ تن بود که هم‌اکنون به ۴۱ هزار تن رسیده، کمااینکه برای انبارهای فنی به میزان ۴۰ هزارتن مجوز صادر کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه ۲۲ رقم سیب‌زمینی در استان کردستان کشت می‌شود، عناون کرد: خوشبختانه هم‌اکنون ظرفیت انبارهایمان به بیش از ۱۰۰ هزار تن رسیده تا سیب‌زمینی‌کاران محصولاتشان را به قیمت مفت به دلالان ندهند.

سپری با بیان اینکه ارتباط بیشتر ایران با اقیلم کردستان عراق منجر به توسعه فضای اقتصادی کشور می‌شود، تاکید کرد: باید برای برداشتن محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های صادرات محصولات کشاورزی ایران به عراق، توسط دولت، جهاد کشاورزی و اتاق بازرگانی با مسئولان عراقی رایزنی‌های لازم انجام و ورود کرده تا بازار پویاتری در منطقه داشته باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان بر تولید بازارمحور بودن تاکید کرد و گفت: ایجاد صنایع تبدیلی از دغدغه‌های مسئولان بخش کشاورزی بوده که با استفاده از جذب سرمایه‌گذاری با شناسایی اراضی، برای واگذاری به سرمایه‌گذاران در حال اجراست.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

*منتخب اخبار کشاورزی را در سایت منتخب، مرجع اخبار مهندسی دنبال کنید*

بیشتر بخوانید:

تولید ۹۴ درصد کل زعفران دنیا در ایران

کشاورزی هیدروپونیک یا بدون خاک چیست؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجموعه فرهنگی رسانه‌ای منتخب | خبری| مرجع اخبار نظام مهندسی| اخبار مهندسین