شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » نگران مشکلات تخصیص ارز و انتقال آن در حوزه فاوا هستیم

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور ( نصر ) در جلسه مجازی با حضور معاون اول رئیس جمهور از خدمات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در مقابله با کرونا سخن گفت و افزود : ما به شدت معتقدیم یکی از محورهایی که کمک کرد تا بحران کرونا کنترل شود، آماده بودن زمینه استفاده از فناوری اطلاعات وارتباطات برای مردم خانه و محل کار بود.

به گزارش روابط عمومی نصر کشور، محمد باقر اثنی عشری در این جلسه که علاوه بر وزیر ارتباطات نمایندگانی از استان های کشور ، نصر های استانی و نمایندگان سندیکای مخابرات نیز حضور داشتند، افزود : سه ماه است که درگیر کرونا هستیم و بسیاری از مردم با ماندن در خانه و رعایت قرنطینه باعث شدند که این بیماری کنترل شود. یکی از دلایل این اتفاق این بود که مردم درقرطینه با استفاده از فناوری اطلاعات توانستند با یک شبکه نسبتا پایدار و قابل اعتماد دسترسی داشته باشند. .

وی گفت: مردم با اتکا به این شبکه می توانستند با نزدیکان گفتگو کنند ، دید و بازدید داشته باشند، خریدکنند، نیازهای عمده خود را برطرف کنند، کارهای بانکی خودشان را انجام دهند، فیلم ببینند ، کنسرت بروند ، کتاب بخوانند، عزاداری کنند، اعیاد ملی و مذهبی خودشان را جشن بگیرند، به اخبار دسترسی داشته باشند، آموزش ببینند، به مدرسه بروند، به دانشگاه بروند و به دستگاه های دولتی مورد نیاز دسترسی داشته و از خدمات دولت الکترونیک بهرمند شوند، سرکار بروند و با استفاده از همین ابزار و دورکاری ارزش افزوده تولیدکنند.

رئیس نصر کشور تاکید کرد: ما معتقدیم در بسیاری از موارد حتی با برداشته شدن محدودیت های پس از کرونا مردم به گذشته برنخواهند گشت و این بستر با همکاری دولت بخصوص وزارت ارتباطات و بخش خصوصی در سراسر کشور فراهم شده است و به جز تعداد محدودی از روستاها، مردم در سراسر کشور از آن استفاده کرده اند. اثنی عشری گفت: سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با ۱۸ هزار عضو در سراسر کشور یکی از بزرگترین تشکل های اقتصادی در کشور است که با قانون مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و در همه استان ها هیئت مدیره های مستقر دارد و حکم رئیس سازمان توسط رئیس جمهور صادر می شود .

وی افزود: خانواده ۲۵۰ هزار نفری شاغلین این صنعت در سراسر کشور شامل اپراتورها، استارت آپ ها، کسب و کارهای نوآفرین، آموزشی، امنیت، افتا، اینترنت و انتقال داده ها، بانکداری، تجارت الکترونیکی، خدمات فضای مجازی، ساخت و پشتیبانی مراکز داده، سخت افزار، شبکه، سخت افزار، فروشگاه ها، فین تک ها، مشاورین، بخش نرم افزاری شامل بازی سازها، نرم افزارهای اداری، پورتال، اتوماسیون اداری و درصف اول سلامت الکترونیک در دوران کرونا به صورت شبانه روزی مشغول بودند و کمک کردند این شبکه پایدار در تعامل با زیر ساخت آماده شده توسط دولت برای استفاده مردم فراهم شود.

وی با تشکر از همه همکاران صنف فاوا ، گفت: با اعلام مرکز آمار نرخ رشد اقتصادی کشور سال ۹۷ منفی بود، اما فناوری اطلاعات در همان سال شش و چهاردهم درصد رشد مثبت را تجربه کرد و این رشد در سال ۹۸ ادامه داشته است . ما درچهل ساله بعد از انقلاب به طور متوسط ۱۷ درصد رشد در فناوری اطلاعات داشتم و این رشد با وجود همه محدودیت هایی بوده که وجود داشته است . از سال ۱۳۵۹ که آخرین شرکت آمریکایی از ایران خارج شد، ما جه در دوران جنگ و چه بعد از آن همواره در تحریم بودیم و تمام امکانات و سرویس های موجود حاصل تلاش مردم ایران است .

اثنی عشری با اشاره به دوخواسته سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور از دولت گفت : نخست آنکه ۸۳ درصد از شاغلین این صنعت شرکت های کوچک، متوسط، استارتاپی و شرکت های عمدتا نرم افزاری و تخصص محور هستند که با حاشیه سود پایین در حال فعالیتند.

وی افزود: این شرکت ها به شدت در برابر بحران ها آسیب پذیر هستند و همیشه با مشکل پرداخت روبرو بوده اند. دولت تمام حقوق خود مربوط به بیمه ، مالیات ، وام و عوارض دولتی را قبل از اینکه این شرکت های بتوانند پول خود را از کارفرما بگیرند، وصول می کند، اما باید تحمل همه مشکلات را بکنند .

رئیس سازمان نصر کشور گفت: پیش بینی ما این بود که به دلیل شرایط اقتصادی، سال ۱۳۹۹ سال سختی باشد که کرونا این سال را سخت کرده است . نیاز به حمایت مالی از این شرکت وجود دارد و تمام تلاش ما در بخش خصوصی و وزارت ارتباطات این است که مانع از خروج نیروهای متخصص این شرکت به خارج از کشور شویم، بخصوص که اکنون در اروپا و آمریکا نیز بازار خوبی برای آنها وجود دارد و تلاش می کنیم که نیروی انسانی به عنوان سرمایه های ای بخش حفظ شوند .

وی با اشاره به مکاتبات سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با ستاد ملی کرونا تصریح کرد: واقعیت این است که بسیاری از کمک های دولت عملیاتی نشده اند و راه حل های جایگزینی را هم پیشنهاد داده ایم . بهتر است به جای اینکه به شرکت ها وام بدهیم ، حق بیمه آنها را بپردازیم .

بیشتر بخوانید: سازو کار جدید محاسبه حق بیمه قراردادهای فناوری و اطلاعات و ارتباطات (بخشنامه ۱۴/۱۱)

اثنی عشری گفت: خواسته دوم این است که شبکه اکنون با تولید داخل و واردات از خارج پایدار مانده است، ولی شبکه نیاز به توسعه دارد که بخشی از آن توسط دوستان در سندیکای مخابرات تامین می شود و که بخش های سخت افزاری آن نیاز به واردات دارد . اتفاقاتی بعد از عید در وزارت صمت شاهد بودیم که کالاهای مانند سی پی یو به اسم تولید داخلی وارداتش را ممنون شد و با این اتفاق بازار ملتهب شد، قیمت ها به صورت سرسام آوری بالا رفت .

وی گفت: مردم نیاز به ابزار دارند و این ابزارها نیاز به توسعه دارد . مردم نیاز به موبایل، تبلت، سرور، کامپیوتر و مودم می خواهند. به همین دلیل ما به ممنوعیت واردات اعتراض کردیم و خوشبختانه وزارت صنعت واکنش سریعی داشت و محدودیت ها برداشته شد، چون منطقی پشت آن نبود. البته نیت دوستان را نمی دانیم و این کار حتما با خطای انسانی صورت گرفته، اما تکرار آن می تواند به صنعت لطمه بزند .

رئیس نصر کشور افزود: بخش خصوص با تمام مشکلات توانسته است نیازهای کشور را برطرف کند و در کشور هیچ وقت کمبود سخت افزار و کالای شبکه نداشتیم . اما اکنون ما به نوعی در بانک مرکزی به نوعی گرفتار هستیم . ما از ارز آزاد استفاده می کنیم اما مشکلاتی که در تخصیص ارز و انتقال آن ایجاد شده باعث شده که کار برای همکارانمان سخت شود و ما نگرانیم و اگر این روند ادامه پیدا کند ما با کمبود مواجه شویم.

انتهای پیام/

منبع: سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور

جدیدترین اخبار نظام صنفی رایانه ای را در سایت منتخب مرجع اخبار نظام مهندسی دنبال کنید

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجموعه فرهنگی مهندسی منتخب | مرجع اخبار مهندسین عمران و معماری