شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » پاسخ «روحانی» به نامه «آخوندی»/ از سوی نظام مهندسی ساختمان هزینه ساخت هر متر ساختمان تعیین شد/ انبوه سازان خواستار ارائه مستندات هزینه اعلامی نظام مهندسی ساختمان درباره هزینه ساخت مسکن شدند/ رشد ۴۰۰ درصدی قیمت میلگرد و رشد ۲۰۰ درصدی قیمت سیمان در طی ۱۰ روز

منتخب– مرجع اخبار مهندسی، با رسالت اطلاع رسانی به جامعه مهندسین حوزه ساختمان، هر روز اخبار مرتبط در حوزه ساختمان را رصد و منتشر می کند.

منتخب در پایان هر ماه، بسته ای خبری از مطالب با اهمیت و جذاب و پربیننده حوزه ساختمان را در قالب « پیمانه خبری ساختمان» گردآوری می کند. اگر در ماه گذشته موفق به رصد اخبار و رویدادهای ساختمان نشده اید، این پیمانه ساختمانی را از دست ندهید و در کوتاه ترین زمان، اخبار مهم و جذاب این حوزه را رصد کنید.

***

رئیس کمیسیون عمران مجلس انتخاب شد/ رئیس کمیسیون عمران مجلس با مدرک پزشک عمومی!

نشست کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بعد از ظهر روز (یکشنبه یکم تیر ماه) با دستور کار انتخاب اعضای هیأت رئیسه کمیسیون برگزار شد.بر این اساس، محمدرضا رضایی کوچی به عنوان رییس کمیسیون عمران شورای اسلامی انتخاب شد. همچنین کمال علیپور خنکداری و منصور آرامی نیز به عنوان نایب اول و دوم رییس کمیسیون انتخاب شدند.

***

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اعلام کرد؛هزینه ساخت هر متر ساختمان تعیین شد؛ از ۱.۶ تا ۳.۳میلیون تومان

 احمد خرم رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان جدول هزینه‌های ساخت هر متر مربع واحد مسکونی به تفکیک تراکم و تعداد طبقات برای سال ۱۳۹۹ را بر اساس بخشنامه سازمان برنامه و بودجه، تنظیم و به محمود محمودزاده معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی برای تأیید، ارسال کرد.

بر این اساس، هزینه ساخت واحدهای یک و دو طبقه، متری ۱ میلیون و ۶۸۷ هزار و ۵۰۰ تومان، ۳ تا ۵ طبقه متری ۱ میلیون و ۹۶۸ هزار و ۷۰۰ تومان، ۶ و ۷ طبقه متری ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ۸ تا ۱۰ طبقه متری ۲ میلیون و ۵۳۱ هزار و ۲۰۰ تومان، ۱۱ و ۱۲ طبقه متری ۲ میلیون و ۸۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، ۱۳ و ۱۴ طبقه متری ۳ میلیون و ۹۳ هزار و ۸۰۰ تومان و ۱۶ طبقه به بالا متری ۳ میلیون و ۳۷۵ هزار تومان تعیین شده است.

***

ارسال نامه کانون انبوه سازان به وزارت راه؛انبوه سازان خواستار ارائه مستندات هزینه اعلامی نظام مهندسی ساختمان درباره هزینه ساخت مسکن شدند

 کانون سراسری انبوه سازان در نامه ای به وزارت راه خواستار دریافت مبانی مستندات هزینه های اعلامی شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان درباره هزینه ساخت مسکن شد.

در نامه کانون سراسری انبوه سازان که به امضای فرشید پورحاجت دبیر این کانون رسیده خطاب به محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی آمده است؛

«عطف به نامه شماره ۳۴۶۵۲/س مورخ ۹۹/۴/۱۰ ریاست محترم سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور پیرامون نرخ هزینه های ساخت هر مترمربع ساختمان تقاضا دارد در اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار همچنین بخشنامه شماره ۴۶۵۳ مورخ ۹۹/۴/۱۱ معاون محترم حقوقی ریاست جمهوری در خصوص رعایت اجرای مواد ۲ و ۳ قانون فوق، ترتیبی اتخاذ گردد مبانی و مستندات نرخ خدمات مهندسی اعلام شده توسط ریاست محترم سازمان نظام مهندسی ارائه و نتیجه نهایی قیمت ها با رعایت قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار به این کانون اعلام گردد.»

***

از وعده راه‌‌اندازی بورس مسکن در هفته جاری چه خبر؟

دهم تیرماه بود که علی صحرایی_مدیرعامل بورس تهران_از راه‌اندازی بورس املاک، مستغلات و امتیازات خبر داد و گفت: در واقع یک بورس جدید به عنوان پنجمین بورس کشور راه‌اندازی خواهد شد که در این بازار هم زمینه هم منابع و هم آپارتمان و ملک معامله می‌شود. البته این متفاوت با سهام شرکت‌های ساختمانی است.

همچنین اعلام شد که هدف از راه‌اندازی بورس مسکن این است که قیمت تمام شده مسکن برای مصرف‌کننده نهایی کاهش یابد.

در این راستا و طبق وعده مسئولان قرار بود بورس مسکن در هفته جاری راه‌اندازی شود اما این اتفاق نیفتاد.

***

معاون خانه صنعت، معدن و تجارت کشور:آیا «بورس مسکن» حربه ای برای فروش اموال دولتی است؟

معاون خانه صنعت، معدن و تجارت کشور و کارشناس حوزه سرمایه با بیان اینکه قیمت ها در بورس واقعی نیست، گفت: باید ببینیم با حربه راه اندازی بورس املاک دولت می خواهد اموال خود را بفروشد. آیا بانک ها می خواهند اموال و وسایل مردم را عرضه کنند و سریعتر به پول برسند.

***

انتظار انجمن سیمان چیزی بیش از سه برابر این رقم بود/ تفاوت قیمت سیمان به دلالان می رود

 پیگیری تولیدکنندگان سیمان کشور برای افزایش بهای سیمان به نتیجه رسید و سیمان حالا ۲۰درصد گران‌تر به فروش می‌رسد، با این حال مدیرعامل یکی از شرکت‌های تولیدکننده می‌گوید انتظار انجمن سیمان چیزی بیش از ۳برابر این رقم بود و رشد ۲۰درصدی، هزینه‌های تولید را پوشش نمی‌دهد.

او افزود: در همین راستا انجمن سیمان خواهان افزایش دست کم ۶۳درصدی قیمت بود اما  سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان با افزایش ۲۰درصدی قیمت موافقت کرد، در حالی که ۲۰درصد، هزینه افزایش یافته صنعت سیمان را پوشش نمی‌دهد اما به هر حال در حال حاضر سیمان ۲۰درصد گران‌تر از درب کارخانه، خریداری می‌شود.

***

رئیس‌‌جمهور درباره عملکرد دولت در مسکن چه گفت؟پاسخ «روحانی» به نامه «آخوندی»

رئیس جمهور در پاسخ به نامه آخوندی نوشت: «در زمینه مسکن، ما همیشه وحدت نظر نداشتیم و در عین حال ناچار بودیم کار ناقص و غیر علمی انجام‌شده را به اتمام برسانیم.»

***

رشد ۴۰۰ درصدی قیمت میلگرد و رشد ۲۰۰ درصدی قیمت سیمان در طی ۱۰ روز/ کمبود نداریم نظارت بر قیمت مصالح قوی نیست

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طی ۱۰ روز گذشته قیمت میلگرد حدودا رشد ۴۰۰ درصدی و سیمان رشد ۲۰۰ درصدی داشته است، توضیح داد: میلگرد از کیلویی چهار هزار تومان به ۱۲ هزار تومان رسیده، همچنین یک کیسه ۵۰ کیلویی سیمان از هشت هزار تومان به ۲۴ هزار تومان افزایش داشته است.

به گفته وی این افزایش قیمت نگران کننده در حالی اتفاق افتاده که صفر تا صد زنجیره تولید دو محصول میلگرد و سیمان در داخل است و هیچ ارزبری ندارند.

وی با اشاره به اینکه کمیسیون عمران مجلس، مسئولان و وزرای مربوطه را دراین خصوص مورد سوال قرار داده اما هیچ پاسخی دریافت نشده است، گفت: میلگرد مازاد بر مصرف در کشور تولید می شود به همین دلیل هیچ علتی برای گرانی و کمبود آن وجود ندارد.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجموعه فرهنگی مهندسی منتخب | مرجع اخبار مهندسین عمران و معماری